30 Ekim 2015 Cuma

Kılıçdaroğlu Açılım'ın devamı için ne yapacak

Dersimli Kemal imc TV'de katıldığı programda, Açılım'ın (Çözüm Süreci'nin) devam ettirilmesi için CHP'nin neler yapacağını anlattı. İşte görüntü kaydı:Görüntü kaydının 39 -51 dakikaları arası bant çözümü özeti:

Dersimli Kemal:
(Terör sorunu) güvenlikli politikalarla, silahla çözülmez. Meclis'te çözülür.
"Meclis dışında çözeriz" dediler, "Buyrun çözün" dedik, karşı çıkmadık.
Bu konudaki kanunu destekledik.Çözemediler.

Tercümesi:
Çözüm Süreci'ne karşı çıkmadık, yöntemine karşı çıktık. Meclis'e getirin öyle çözelim dedik. Yani Meclis'teki partilerin kuracağı bir komisyon PKK ile müzakereleri yürütsün dedik. AKP ise Meclis dışında tek başıma çözerim dedi. PKK ile yaptığı müzakereler hakkında Meclis'e bilgi vermedi, o yüzden sorunu çözemedi.

Dersimli Kemal:
30 yıldır süren kanlı olaylardan kurtulmalıyız. Toplumsal Uzlaşma Komisyonu ve Akil Adamlar Heyeti kurulması için kanun teklifi verdik. Her partide sorunun çözümü için kafa yoranlar var.

Tercümesi:
Meclis'teki partilerin önereceği Meclis dışındaki kişilerden kurulacak olan Akil Adamlar Heyeti PKK ile görüşerek PKK'nin isteklerini Meclis'teki Partilerin terör sorununa kafa yoran Milletvekillerinden oluşacak olan Toplumsal Uzlaşma Komisyonu'na iletecek. Komisyon da sorunu çözecek.

Soru:
Koskoca CHP'nin anlı şanlı yöneticileri gerçekten PKK'nin ne istediğini bilmiyorlar mı? En sıradan, siyasetle ilgisi olmayan insanların bile bildiği bu istekleri bilmiyorsanız o koltuklarda niçin ve ne hakla oturuyorsunuz? Bu bölücülere ne vermeyi kafanıza koydunuz? Niçin açıklamıyorsunuz? Niçin karnınızdan konuşuyorsunuz? Bu Açılım'ın, bu Çözüm Süreci'nin sonunda ne olmasını planlıyorsunuz? PKK'ye ne vereceksiniz de PKK terörden vaz geçecek?

Dersimli Kemal:
Demokratikleşme paketi. Birinci sınıf demokrasi. Demokrasi gelirse Kürt sorunu çözülür.

Soru:
Ne var bu pakette? Nasıl bir demokrasi getireceksiniz de sorun çözülecek?

***
Görüntü kaydının 1 saat 05 inci dakikasının bant çözümü:

Dersimli Kemal:
Dolmabahçe Mutabakatı'nda söylenen demokrasi ne demek? Arkasında ne var? Şu şu şu isteniyor denmesi gerekmez mi?

Soru:
Dersimli Kemal çok haklı olarak AKP - PKK Mutabakatı'nı eleştiriyor, "Orada yazılan demokrasi ne demek, söylenmesi gerekirdi, şu şu şu diye madde madde açıklanması gerekirdi" diyor. Ancak aynı Dersimli Kemal, birinci sınıf demokrasi olursa sorun çözülür diyor ama nedir bu birinci sınıf demokrasi açıklamıyor. Aleme verir talkını kendi yutar salkımı. Açıklasana bakalım ne vermeyi kafanıza koydunuz PKK'ye demokrasi kılıfı altında CHP yönetimi olarak? Açıklasanıza şu şu şu diye? AKP açıklamıyor diye eleştiriyorsun da, sen niye açıklamıyorsun?

Sonuç:
AKP Açılım yaptı, CHP destekledi yıllarca. Şimdi AKP Açılım'dan vazgeçti (buzdolabına koydu) ama CHP hala Açılım da Açılım diyor. Buzdolabından çıkaralım, Açılım'a geri dönelim, onun yerine orduyu polisi korucuyu buzdolabına koyalım, PKK'yı koruyup kollayalım diyor. CHP aslanlar gibi Açılım'ı savunmaya devam ediyor. Kahrolsun savaş (yani kahrolsun ordunun polisin korucunun PKK'ye karşı mücadelesi) diyor.

Sonucun sonucu:
Atatürkçüler Açılım aşkına CHP'ye oy vermeli, Vatan Partisi'ne oy verip oyları bölmemeli.
Vesselam.

arşiv:
Kürt siyasi hareketine özgürlük 1 Eylül 2015
"PKK ile masaya otururuz" dedi CHP'li Böke 29 Ekim 2015

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder