18 Mayıs 2013 Cumartesi

Haluk Koç Swoboda'yı fırçaladı


Haçlı'nın sosyalisti Swoboda, 17 Mayıs'ta bir gurup Türk gazeteciyi kabul etti.
Cihan Haber Ajansı'nın haberine göre muhterem şunları söyledi: (ZAMAN, 17 Mayıs 2013):
 
"CHP'den şunları bekliyoruz:
-- Kürt sorununun çözümü
-- Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi
-- Askerin rolünün azaltılması."
 
Önceki açıklamasında ise şunları söylemişti:
 
"Kılıçdaroğlu'ndan şunları bekliyoruz:
-- Yeni Anayasa konusunda öncü rol oynamalı
-- CHP Türkiye'nin sorunlarının çözümünde engelleyici rol oynamamalı
-- CHP değişmeli. Yeni CHP için Kııçdaroğlu aslında çok çalıştı"
 
Sosyalist Enternasyonal denen uğursuz örgüt, Kılıçdaroğlu'ndan
-- CHP'yi yeni CHP haline getirmesini,
-- AKP'nin yapmak istediği işleri engellememesini,
-- açılım, özerklik, askere darbe konularında AKP'ye yardımcı olmasını istiyor.
 
Swoboda, diplomatik lisan bile kullanmaya tenezzül etmiyor, uşağına emir verir gibi Kılıçdaroğlu'na açık talimat yağdırıyor.
Böyle bir kepazelik dünya siyaset tarihinde görülmüş müdür bilmiyorum.Dün CHP MYK toplandı. Toplantının ardından CHP sözcüsü Haluk Koç bir basın toplantısı yaparak Swoboda'yı fırçaladı.
İşte Haluk Koç'un sözleri ve eleştirilerim:
 
"Swoboda, AKP'nin Akil Adamı olarak görev yapmaktadır."
 
Sayın Koç, sadece Swoboda mı, hepsi öyle, Avrupa Sosyalist ve Sosyal Demokrat Partileri, onların çatı örgütü olan Sosyalist Enternasyonal ve Avrupa Parlamentosu'nda kurdukları Sosyalist Gurup tamamen AKP'nin Akil Adamlarından oluşmaktadır.
Ne işiniz var bu örgütün içinde?
 
"Bizden istedikleri:
-- Evrensel sosyal demokrasinin ilkelerine göre hareket edeceksiniz
-- Mutlaka bizim diktiğimiz elbiseyi giyeceksiniz.
Yani: AKP gibi bir parti olacaksınız"
 
Sayın Koç, işte sonunda itiraf ettiniz. Demek ki Sosyalist Enternasyonal sizden ne istiyormuş? "Evrensel sosyal demokrasinin kurallarına göre hareket etmenizi."
Peki, niçin şikayet ediyorsunuz? Hani siz sosyal demokrattınız? O halde sosyal demokrasinin kurallarına uymanız gerekmez mi? Niçin mızıkçılık yapıyorsunuz?
Swoboda haklı değil mi? Kendi isteğinizle sosyal demokrasiyi seçtiniz, kendi isteğinizle Sosyalist Enternasyonal'e üye oldunuz.
Üye olduğunuz örgüt, sizden örgütün ilkelerine uymanızı istiyor. Evet, ne diyorsunuz? Gelin olan kızın "Hem ağlarım hem giderim" demesi gibi hem ağlayacak, hem de bu örgüte hala üye olmaya devam edecek misiniz... Yoksa "Bu sosyal demokrasi bize uygun değilmiş" deyip bu uğursuz örgütten çıkmaya cesaret edebilecek misiniz 
 
Biz onyıllardır size: "Niçin Kemalizmi, Altı Ok ilkelerini çöpe attınız da Atatürk düşmanlarının ideolojisi olan sosyal demokrasiyi kabul ettiniz?" diye sorarken siz duymamak için kulaklarınızı kapattınız. Sosyal demokrasiyi göklere çıkardınız. Altı Ok'u annanenizden kalan hatıra gibi duvara astınız. Atatürkçüleri onyıllardır aldattınız. Suçlusunuz. Şimdi cezanızı çekmeye razı olmuyorsunuz. Gerçekten, sizler ne yaptığınızın farkında mısınız?
 
"CHP'nin en temel özelliklerinden biri devrimci özüdür, antiemperyalist bir Kurtuluş Savaşı'ndan filizlenmesidir."
 
Sayın Koç, eğer CHP antiemperyalist ise, CHP'yi neden emperyalistlerin örgütü olan Sosyalist Enternasyonal'e soktunuz? Neden CHP'ye emperyalistlerin ideolojisi olan sosyal demokrasiyi dayattınız?
Bilerek mi CHP'ye emperyalizmin ideolojisini dayattınız, yoksa sosyal demokrasinin ne olduğunu bilmiyor  muydunuz. Eğer bu kadar basit bilgilerden haberiniz yoksa, ne cesaretle CHP'nin yönetici kademelerine gelebildiniz?
 
"Onlar, bizim aynı kendi partilerinin biat ettiği gibi biat etmemizi, küresel reçetelere boyun eğmemizi istiyor. CHP ne Swoboda'nın, ne Swobodagillerin çizdiği çizgiyi izlemeyecektir. CHP, ilkelerini koruyacaktır."
 
Demek ki biliyordunuz. Belki de yeni öğrendiniz. Öyle ise günaydın. Demek ki neymiş? Swobodagiller küresel reçetelere boyun eğmişler. Böyle diyorsunuz. Ancak, yine gerçeğin tamamını söylemiyorsunuz. Onlara Swobodagiller değil, Sosyal Demokratlar denir. Sosyalist Enternasyonal partileri denir. Niçin onların adını tam söylemiyorsunuz Sayın Koç?
 
Ayrıca, "Küresel reçetelere boyun eğmişler, biat etmişler" tanımlaması gerçeği tam ifade etmiyor. "Küresel" deyip emperyalizmi gözden kaçırıyorsunuz. Ayrıca, boyun eğmemişlerdir. Onlar da onlardandır. Farzedelim ki boyun eğmişlerdir. Sizin dediğiniz gibi olsun. Bu halde bile, biat edenler örgütünde, boyun eğenler örgütünde ne işiniz var?
 
Bu feryatlarınız "Hem ağlarım hem giderim"dir. Ciddiye almam. Swobodagiller hiç ciddiye almaz.
 
Eğer gerçekten samimi iseniz
-- CHP'nin Sosyalist Enternasyonal'den çıkması gerektiğini söylersiniz
-- CHP'nin sosyal demokrat ideolojiyi terk edip Kemalizme, Altı Ok ilkelerine sarılması gerektiğini söylersiniz
-- CHP iktidara geldiğinde Türkiye'nin Avrupa Birliği aday üyelik sürecine son vereceğini ve NATO'dan çıkacağını açıklarsınız.
 
Aksi halde, basın toplantısında söylediğiniz sözler Atatürkçülerin, yurtseverlerin gazını almak olarak değerlendirilir.
Sayın Haluk Koç, eminim siz de biliyorsunuz. Gerçek budur.
 
********

arşiv:

Yeni CHP: Sol gösterip sağ vurma siyaseti   2 Eylül 2012
 
 
********

1 yorum:

  1. Reyhanlı olayının AKP için bir dönüm noktası olacağına inanıyorum. Düşüş ciddi olarak hızlanacak.

    YanıtlaSil