16 Ağustos 2011 Salı

Oramiral Yiğit'in veda mesajı

31 Temmuz 2011
 
“Değerli silah arkadaşlarım,

Deniz Kuvvetleri ailesi olarak, şanlı tarihimiz içinde Kocatepe’nin batışı, Marmara Depremi gibi milletçe üzüntüye boğulduğumuz, can ve mal kaybına yol açan elim olaylar kadar, sonuçları itibariyle kalplerimizde ve ruhlarımızda aynı derecede üzüntü yaratan son gelişmeleri de birlikte yaşıyoruz.
 
Asla unutmayınız ki, biz Bahriyeliler, zorlu şartlar altından daha güçlü çıkmasını bilecek kadar güzel eğitildik, kuvvetli dalgalara ve fırtınalara karşı durmayı öğrendik.
Tüm silah arkadaşlarım gibi ben de, Deniz Kuvvetlerimiz’in bu sıkıntılı süreçten tarihin tanıklığında, yüzümüzün akı ile başı dik ve daha güçlü çıkacağından en küçük bir şüphe duymuyorum.”
 
Milli menfaatlerimizin korunması kapsamında,
bilhassa Ege ve Doğu Akdeniz’de kritik görevler deruhte eden
     ve en güçlü dönemini yaşayan Deniz Kuvvetlerimizin;
         devletimizin stratejik menfaatlerine katkıları nedeniyle
           sürekli hedef alınarak yıpratılmasının bir tesadüf olmadığını,
bu anlamda yaşadığımız sürecin iyi tahlil edilmesi gerektiğini değerlendirmekteyim.

2009 yılı Nisan ayında başlayarak, görev sürem boyunca devam eden davalar nedeniyle,
2’si koramiral rütbesinde 15 amiral, 51 üstsubay (binbaşı ve üzeri), 7 subay ve 3 astsubay olmak üzere
toplam 76 personelimin tutuklanması,
yüzlerce personelimin ise muhtelif davalar kapsamında soruşturma ve kovuşturmaya tabi tutulması,
görev kuvvetlerimizin görev etkinliğini olumsuz yönde etkilemektedir.
Disiplin ve moral kaybından harbe hazırlığa kadar geniş bir yelpazede karşılaşılacak sonuçlara yönelik endişe ve kaygılarım ile
    bahse konu personelimin masumiyetine ilişkin mesnetli inancımı
          açık kalplilikle ve doğrudan 
          ilgili tüm yasal platformlarda dile getirmiş olmama rağmen, 
gelinen durum, Deniz Kuvvetlerimiz’in kurumsal yapısını ve görev fonksiyonlarını derinden etkileyecek bir boyuta ulaşmıştır.”
 
“Bu nedenle çok sevdiğim mesleğim ve 52 yıldır şerefle taşıdığım üniformamdan, görev süremi tamamlayamadan ayrılacak olmamın derin üzüntüsünü yaşamaktayım.
Kararımın, devletimizin yüce menfaatleri ve bekası açısından, sadece hukuk boyutuyla değil, daha geniş bir ölçekte değerlendirilerek, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz’in ve dolayısıyla Deniz Kuvvetlerimiz’in geleceğinin güvence altına alınmasına, küçük de olsa bir katkı sağlaması en büyük dileğimdir.

(...) Vicdani huzur ile bugüne kadar attığım her imzanın ve aldığım her karın arkasındayım.(...)

Komutanınız olarak , Atatürk ilke ve devrimlerinin rehberliğinde, cumhuriyetin temel değerlerine, bugüne kadar olduğu gibi sahip çıkarak, emir komuta yapısı içinde daima birlik, beraberlik ve dayanışma ruhu ile birbirinize kenetlenmenizi, Bahriyemiz’in bu zorlukların üstesinden gelip, daha da güçleneceğine olan güvenle; var gücünüzle çalışmanızı, son bir kez emrediyorum.
 
Bu duygu ve düşüncelerle, daima gönülden bağlı olduğum ve olacağım Deniz Kuvvetlerimiz’i, geleceğin Türkiyesi’ne layıkıyla taşıyacağınıza olan inancımla başarılarınızın daim olmasını diliyor, veda ediyorum.
Bahtınız açık, denizleriniz sakin, pruvanız neta olsun.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder