23 Kasım 2015 Pazartesi

AKP Türkmenleri ateşe atıyor

Aydınlık, 23 Kasım 2015


Suriye Ordusu Bayırbucak Türkmen bölgesinde cihatçı teröristleri Türkiye sınırına kadar kovalayınca "Türkmen Dağında katliam var" yaygarası başlatıldı.

Orduya yerel savunma birlikleri destek veriyor. Bölgedeki ÖSO (Ozgür Suriye Ordusu), El Kaide'nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi, Ahrar-uş'Şam, Liva Sukur, Tayyip Bey'in kurulmasına önayak olduğu Fetih Ordusu gibi terörist çeteler Türkiye sınırına doğru çekilmeye devam ediyor. Anadolu Ajansı (AA), yaralanan teröristler için sınırın açıldığını açıkladı.

AKP, Türkmenleri zorla Şam'dan koparmaya çalışıyor. Devlet yönetiminde bir çok Türk asıllı şahsiyet var. Örneğin Eski Suriye Genelkurmay Başkanı Sünni bir Türkmen olan Hasan Ali Türkmani idi. Sonra Esad'ın yardımcısı oldu. Teröristler tarafından 2012'de bombalı saldırı ile öldürüldü.

Yönetimle bir sorunları olmayan Türkmenlerin bir kısmı AKP'nin ağır baskıları sonucunda terör guruplarına katıldı. Şeriatçı teröristlerden oluşan Türkmen Tugaylarından biri olan Sultan Abdülhamit Tugayı komutanı Ömer Abdullah, ordunun daha fazla ilerlemesi durumunda hareket alanlarının kalmayacağını açıkladı.

Aydınlık, 23 Kasım 2015


CHP Eski Milletvekili Refik Eryılmaz:
"Olayların başladığı 2011 yılında ve sonraki 2 yılda Türkmenler Esad yönetimi ile birlikte hareket etti. Ancak Davutoğlu Türkmenlere çok baskı yaptı. Halep ve Şam gibi bölgelerdeki Türkmenler bu baskıdan etkilenmedi ama Türkiye sınırına yakın olanlar AKP'nin oyununa geldi. AKP Türkmenleri ateşe attı."
Bakınız:
  

Lazkiye kırsalında savaş öncesinde Aleviler, Ermeniler ve Türkmenler yaşardı. Ancak 3 yıl önce bölgeye yönelik başlatılan saldırı sonrasında halk köylerini boşaltarak, bir kısmı Türkiye’ye geçmiş diğer bir kısmı ise Suriye içlerinde daha güvenli bölgelere çekilmişti. Boşalan köylere Türkmen çeteleri ile AKP rejimi tarafından bölgeye taşınan Çeçenler ve diğer yabancı cihatçılar yerleştirilmiş, bu köyler karargâhlara dönüştürülmüştü.
Cihatçı terör gurupları bu köylerde değişik zamanlarda Alevi köylerine saldırarak katliamlar ve yağmalar yapmış, elde ettiği ganimetleri ise, Yayladağ’a getirerek alenen satmıştı. AKP'nin kışkırtması ve yönlendirmesi ile IŞİD ve El Nusra gibi dinci örgütlerin peşine takılan bazı Türkmen gruplar, değişik isimler altında çeteler oluşturmuş ve bu bölgede kamplar kurarak, saldırılar organize etmişlerdi.
Önemli bir kısmı El Kaide ve Nusra cephesine katılan bu çetelerin bir bölümü de ÖSO bünyesinde birlikler oluşturdu.
Türkiye’nin lojistik desteğiyle edindikleri uzun menzilli füzeleri sıklıkla kullanan bu terör gurupları, kent merkezinde de onlarca kanlı katliama imza attı.
İşte bugün Suriye Onrusu kara ve hava güçleri ile Rus uçaklarının operasyon yaptığı yerler ve vurduğu hedefler, sıradan Türkmen köyleri ve Türkmenler değil, bu çeteler ve onların üs ve karargah olarak kullandığı yerleşim bölgeleri.

Heysem Topalca gibi, Türkiye’de gerçekleşen her terör saldırısında adı geçen, sınır geçişlerini organize eden ve MİT’le çalıştığı iddia edilen pek çok isim, bu bölgeyi karargâh olarak kullanıyordu. Bölgede pek çok katliamın sanığı olan Ömer Abdullah, Tarık Şokta, Adil Orli, Ayhan Orli, Muhammed Abdullah( Karınca), Ferid Mısri, Muhammed Akça (Orman görevlilerini katleden kişi), Ali Şehirli, Yusuf Baldır gibi katiller yuvalanmıştı.

Yanıltıcı bir kara propaganda ile "Türkmen katliamı var" yaygarasını koparan da bu işbirlikçi çeteler, kendilerini ordu, birlik, tabur diye adlandıran katliamcı ve yağmacı çetelerden oluşuyor. Yıllarca birlikte yaşadıkları komşularını, farklı inançlarından ve etnik kimliklerinden dolayı acımasızca katleden bu çetelerin, Türkiye istihbaratlarıyla ilişkileri tartışmasız şekilde ortaya çıkmıştı.
Özellikle Kesab saldırısı sırasında Türk topçu birliklerine koordinat veren Adil Orli isimli kişinin konuşma kayıtları internet ortamında yayınlanmıştı.
Rusya ve İran'ın Suriye yönetiminin yanında açıkça savaşa girmesi ile bölgede dengeler değişti, Türkiye açık faaliyet yürütemez ve lojistik sağlayamaz hale geldi. Batı'nın da IŞİD'e ve dinci örgütlere desteği kesmesi, tavır alması ve Türkiye üzerinden sınır geçişlerinin durması, emperyalizmin ve AKP iktidarının desteğiyle Suriye'nin kuzeyinde ve bazı kırsal bölgelerinde denetimi elinde tutan cihatçı güçler çözülmeye ve ağır şekilde yenilgiye uğramaya başladı. AKP'nin Suriye politikası çöktü.
Bakınız:

***
arşiv:
Türkmen Dağı Suriye Ordusu'nun denetimine geçti 22 Kasım 2015 http://aliserdarbolat.blogspot.com.tr/2015/11/turkmen-dag-suriye-ordusunun-denetimine.html


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder