13 Temmuz 2015 Pazartesi

Uygur gerçekleri

Obama tarafından pazarlanan Uygur yalanları her yanı kapladı.
Bir de Uygur gerçeklerini görelim:

Başkent Urumçi'de namaz için Kavan Camisi'ne giren Uygurlar

Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde cami sayısı son 30 yılda 10 kat artarak 24.330'a; din görevlisi sayısı 3 binden 28 bine yükseldi.

Türkiye'de her 920 Müslümana 1 cami düşerken
Sincan Uygur'da her 500 Müslümana 1 cami düşüyor.

Bölge yönetimi 2001 yılından bu yana çok sayıda kişiyi Mısır ve Pakistan'daki İslami enstitülere gönderdi.

Uygurca ve bölgede konuşulan diğer dillerde (Kazakça gibi) 1 milyonun üzerinde dini eser nüshası basıldı.

2012 yılından bu yana Uygurlara ve diğer 9 Müslüman etnik guruba 3 gün, diğer (Müslüman olmayan) etnik guruplara 1 gün resmi Ramazan ve Kurban Bayramı tatili uygulaması başladı.

Bölge yönetimi, "Helal Gıda Yönetmeliği" çıkardı. Uçaklarda, yemeklerin helal olduğu anonsu yapılıyor.

Cami avlusunda kurulan masalarda iftar vaktini bekleyen Uygurlar

Ancak, resmi kurumlarda ibadet merasimleri yasak. "Memurlara namaz kılmak oruç tutmak yasak" gibi iddiaların kaynağı bu.

Başka yasaklar da var.
"Sincan Medenileşme Ofisi", afiş ve bildirilerle şu uyarıları yapıyor:
Resmi nikah yapmadan dini nikah yapılamaz
Dinî yöntemle boşanma yapılamaz
Yasa dışı Kur'an kursu açılamaz
Düğün, cenaze gibi törenlerde dinî tebliğ yapılamaz

Ayrıca şunların da suç kapsamında olduğu uyarısı yapılıyor:
Aşırı dinci ideolojileri yayarak olağan dini faaliyetlere zarar vermek
Yabancı kaynaklı radikal dinî eğilimleri yurt içine taşımak

Laik bir ülkede bu yasakların olması doğal.
Sincan Uygur Bölgesi'ndeki Urumçi ve Kaşgar'a iddiaları araştırmak için giden Anadolu Ajansı ekibi, "Oruç yasağına ilişkin herhangi bir bildiri ya da afişin görülmediğini" yazdı.

+++++++++++

Sincan Halk Radyosu 5 dilde ( Uygurca, Kazakça, Moğolca, Kırgızca ve Tacikçe) , televizyon ise 4 dilde yayın yapıyor. "Uygurlara dillerini konuşturmuyorlar" yalanını bölgeyi gezenler yutmuyor.

Hatta Türkiye'deki Uygurlar için bile yayın yapılıyor. Yön Radyo ile anlaşma yapan Sincan Halk radyosu, Türkiye'de her gün 22:00 - 23:00 arası Uygurca yayın yapıyor.

+++++++++++

Gelelim "Uygur kadınlar Çin yönetimi öldürmesin diye gizli doğum yapıyor" yalanına.
Çinlilere 1 çocuktan fazlası yasak. Ancak Uygurlar ve diğer azınlık etnik guruplar (Kazaklar gibi) istedikleri kadar çocuk sahibi olabiliyorlar. Uygurlara ve diğer Müslüman azınlıklara tek çocuk yasası uygulanmıyor.

1949 yılında 3.600.000 olan Uygur nüfusu, bu yüzden 2010 yılında 10.700.000'e ulaşabildi. Bugün 13 milyon tahmin ediliyor.

Bu yalanları yayan "Dünya Uygur Kurultayı" Başkanı Rabia Kadir'in 11 çocuğu var. "Uygurlar eziliyor" diye yaygara koparan bu kadın, Forbes Dergisi'nin yazdığına göre, Çin'in (Uygur bölgesinin değil, tüm Çin'in) en zengin 10 kişisinden biri idi.

+++++++++++

Olumlu ayrımcılık politikası, üniversite giriş sınavlarında da uygulanıyor. Uygur öğrenciye artı puan veriliyor. Yani eğer bir Çinli ile bir Uygur aynı puanı almış ise, okula Uygur alınıyor.

+++++++++++

Etli pilav tepsileri cami koridorunda iftar için hazır

Ulusal gelirde de Sincan Uygur bölgesi, ülkenin geri kalanını açık ara sollamış durumda. 1995 yılında 1 milyar 200 milyon Yuan olan gayrı safi gelir, 20 yıl içinde 118 kat artarak 2014 yılında 900 milyar Yuan oldu.

Türkiye-Çin Karma Ekonomik Komisyonu toplantılarında Çinliler Çin'de yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarına hep Sincan Uygur bölgesini önerdiler. "Bu bölgede küçük sermaye ile iş yapabilirsiniz, Uygur Türkleri ile daha rahat anlaşırsınız" dediler. İşadamı kılığında ajanlar gidebilirdi, ama Çinlilerin korkusu yoktu. Her şey ve her yer açıktı. Saklanan bir şey yoktu.

+++++++++++

Asıl Çinlilerin isyan etmesi lazım iken, bu yaygara neden?

İbrahim Karagül, 1 Temmuz günlü Yeni Şafak'taki yazısında, Suriye sınırındaki durumla ilişki kuruyor. Amerika'nın: "Sen Uygur bölgesine bak, ben PKK ile birlikte Suriye'nin kuzeyinde malı götüreyim" hesabı.

Ayrıca Çin ile ABD'nin karşı çıktığı füze savunma sistemi anlaşması ve uranyum zenginleştirme sistemi anlaşması da karara bağlanmak üzere. Amaç bu anlaşmaları da baltalamak.

Cami avlusunda etli pilav tepsilerini bekleyenler

Fotoğraflar:

+++++++++++

1 yorum:

 1. SEN 66 YILLIK ÇİN İŞGALİNDEN BAHSET
  TÜRKİYE'NİN 2 KATI BÜYÜK OLAN UYGUR'DA
  ÇİN'İN GAZ ve PETROLÜNÜN YARISINI VEREN
  35 MİLYON ŞEHİD VERMİŞ UYGURDAN BAHSET
  !
  GAYRI TÜRK SENİ
  !

  YanıtlaSil