11 Ekim 2014 Cumartesi

Özür tiyatrosunun içyüzü - 1 : IŞİD

1
Erdoğan Biden'a "Siz haklıydınız" dedi mi, demedi mi?

ABD Başkan Yardımcısı Co Baydın (Joe Biden), 3 Ekim günü Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada müttefiklerin silahlı muhalif gurupları desteklediğini söyledi:
"Esad'la savaşacak herkese yüz milyonlarca dolar para ve on binlerce ton silah akıttılar. El Nusra, El Kaide için dünyanın her yerinden gelen cihadçıları kabul ettiler. Eski bir dostum olan Cumhurbaşkanı Erdoğan bana dedi ki, siz haklıydınız, çok fazla insanın geçişine izin verdik, şimdi sınırı kapatmaya çalışıyoruz."

Erdoğan, Biden'e Suriye konusunda "Siz haklıydınız" demediğini söyledi: "Biden böyle şeyler söylediyse benim için tarih olur. Benden böyle bir ifade çıkmamıştır. Esefle karşıladım. Eğer böyle bir açıklama yaptıysa özür dilemelidir"

Bunun üzerine Biden Erdoğan'ı telefonla arayarak özür diledi. Beyaz Saray açıklamasında: "Biden, Türkiye'nin IŞİD'i desteklediği yönündeki her türlü iması nedeniyle özür diledi" denildi.

Halbuki Biden Harvard konuşmasında IŞİD dememişti. Özür bahanesi ile şimdi IŞİD de kapsama alanına alınmış oldu.
"Siz haklıydınız" demiş olup olmadığı da o kadar önemli değildi. Konu, Esad'la savaşacak olanlara para ve silah akıtılması idi.

***********

2
Beyaz Saray: Türkiye IŞİD'i destekledi

6 Ekim günü Beyaz Saray Sözcüsü Caş Örnıst (Josh Earnest) özür olayının içyüzünü şöyle açıkladı: Özür, Biden'ın Erdoğan ile özel görüşmelerini yanlış aksettirmesi ile ilgili idi. Gazetecilerin "Erdoğan Biden'a siz haklıydınız dememiş mi yani?" sorusuna "Erdoğan'ın söylediklerini tarif etmek istemiyorum" dedi. Böylece, Biden'ın Erdoğan'ın hangi sözünün yanlış aksettirdiği karanlıkta kalmış oldu.

Türkiye'ye yapılan asıl suçlama, muhaliflere para ve silah akıtılması. Özür, "Türkiye para ve silah akıtmadı" demiyor, konu bu değil. Erdoğan'ın sözlerinin yanlış aksettirilmesi üzerinde dolanıyor.
Caş Örnıst, gazetecilerin ısrarlı sorularına rağmen, Baydın'ın Türkiye'nin aşırı örgütlere para ve silah akıttığına ilişkin sözlerini yalanlamadı.

Tam tersine, Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiğini şu sözlerle üzerine basarak dünyaya ilan etti:
"ABD'nin Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerle ilgili çalışması, özellikle başta IŞİD olmak üzere bölgedeki aşırılara destek akışını kesmek içindir. Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerin IŞİD'in bölgeye ve teker teker ülkelere yönelik bir tehdit olduğunu anladıklarına şüphe yok."

***********

3
New York Times: IŞİD'in oluşmasının suçlusu Erdoğan

Amerikan Devletinin sözcüsü gibi çalışan gazeteler, Beyaz Saray tarafından özürü açıklama bahanesi ile kapsama alanına alınan IŞİD desteğini işlemeye başladılar. Diplomasi budur. Yandaşlar "Biden özür diledi" diyerek ancak konu hakkında bilgi sahibi olmayanları kandırabilir.

New York Times başyazısı:
"Tayyip Erdoğan bir zamanlar Müslüman dünyaya liderlik etmeye can atıyordu. Şu anda bölgesel bir kriz yaşanırken liderlikten başka her şeyi yapıyor"
"IŞİD'in ortaya çıkmasında Erdoğan'ın da payı var."
"Erdoğan'ın davranışlarının bir NATO müttefikine yakıştığı söylenemez. Esad'ı devirmeye o kadar istekliydi ki, sınırlarından savaşçı, silah ve para geçişine izin vererek IŞİD ve diğer militanların ortaya çıkmasına olanak tanıdı. Erdoğan Kobani'yi savunmayı ve IŞİD ile mücadeleye katılmayı reddederse, vahşi bir terör örgütünün güçlenmesinin ve sınırında zehirli, uzun vadeli istikrarsızlık oluşmasının önünü açacak"

***********

4
ABD, kendi suçunu Erdoğan'ın üzerine atıyor

İşte böyle. ABD, kendi yarattığı IŞİD canavarının suçunu Erdoğan'ın üzerine atıveriyor. Erdoğan cenahından sadece "Biz destek vermedik" itirazı geliyor. Halbuki silah yüklü MİT TIR'larını, Libya'dan gelen silah ve terörist yüklü gemi olayını, yabancı gazeteci ve televizyoncuların vahşilerin uçakla Türkiye'ye inmelerini, sınırdan kolayca Suriye'ye geçmelerini videoya çekip televizyonlarda yayınladıklarını, Türkiye içindeki IŞİD eğitim kamplarının fotoğraflarını çektiklerini bütün dünya biliyor. IŞİD Fatih'te dükkan bile açtı. Dükkanda IŞİD arması baskılı giyecekler satılıyor. Neyi inkar ediyorsunuz?

Amerika'ya "IŞİD'i sen yarattın, Ürdün'deki kamplarda onları senin askerlerin eğitti." diyebiliyor musun? Diyemezsen suç üzerine işte böyle yapışır. Başkasının yarattığı canavarı "Müslümandır" diye desteklersen, işte böyle olayın altında kalırsın.

Kitabı da yazıldı. Obama da, Erdoğan da IŞİD'i besleyip büyüttüklerini hiç bir şekilde inkar edemezler. Deliller sağlam. Buyurun:
Mehmet Ali Güller

Deneyimli gazeteci Mehmet Ali Güller IŞİD bilmecesini açıklığa kavuşturuyor.
Güller, bugüne kadar yapılamayanı yaptı ve bütün dünyanın merak ettiği IŞİD terör örgütünün üstündeki kara perdeyi kaldırdı. Birçok uluslararası rapor ve bilgiye dayanılarak kaleme alınan IŞİD Kara Terör, kamuoyuna ilk kez doyurucu bilgeler sunuyor.
Bu kitap aynı zamanda Musul Konsolosumuza “teslim olun” talimatını kimin verdiğini de belgelerle ortaya koyuyor!
İşte kitaptan bazı çarpıcı başlıklar:

• IŞİD nereden çıktı? Kökeni nereye dayanıyor?
• IŞİD hangi ideolojiye sahip ve nasıl örgütleniyor?
• IŞİD’i isim isim kimler yönetiyor?
• IŞİD’in İHVAN’la ilişkisi nedir? İHVAN’dan IŞİD’e geçiş nasıl oldu?
• İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH)’nın Reyhanlı şubesi IŞİD’e nasıl hizmet veriyor?
• IŞİD MKE menşeli Türk silahlarına nasıl sahip oldu?
• IŞİD’in Türkiye’deki karargâhları nerede? Türkiye’den nasıl destek sağlanıyor?
• AKP’nin El-Nusra’ya verdiği silahlar IŞİD’in eline nasıl geçti?
• Libya’dan İskenderun’a getirtilen silahlar nasıl Suriye’ye aktarıldı?
• IŞİD’e katılan Türkler hangi güzergâhı izliyor? En çok nereden katılım oluyor?
• “Türkiye çok önemli bir şey yaptı. Suriye’de olmayan bir muhalefet yarattık” diyen AKP’li bakan kimdi?
• IŞİD saflarında savaşan kırmızı Türk pasaportlular MİT ajanı mı?
• MİT, IŞİD örgütlenmesinin neresinde yer aldı?koyuyor.
• MİT’e ait tırların gerçek hikâyesi nedir?
• Adana ve İstanbul’daki IŞİD irtibat büroları neden hâlâ aktif?
• IŞİD, Türkiye’deki askeri kamplardan nasıl adam devşiriyor?
• IŞİD, Erbil’e neden saldırdı? Barzani’yle neden kapıştı?
• İsrail-IŞİD ilişkisinin perde arkasında ne var?
• Musul'u IŞİD'e kim, neden teslim etti?
• AKP’nin IŞİD’le kaçak petrol ticareti nasıl işliyor?
• ABD’nin Kürt Koridoru Raporu’nu kim yazdı? Bunun IŞİD’le ilişkisi nedir?
• APO, PYD lideri Salim Müslim’e hangi talimatı verdi?
• IŞİD üzerinden Kürt Açılımı’nın ikinci perdesi mi açılıyor?
• Almanya’nın “Para Kuveyt'ten, Silah Türkiye'den” raporu ne içeriyor?
M. Ali Güller bu kitabında, sadece bilinmeyen bilgileri paylaşmakla kalmıyor, aynı zamanda IŞİD’in nasıl durdurulacağını ve Türkiye’nin kendisini şeriatçı terör dalgasına karşı nasıl koruyacağını da ortaya koyuyor.

arşiv:

IŞİD evleri Türkiye'yi sardı    30 Eylül 2014

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder