12 Haziran 2014 Perşembe

Türkmenler vahşilerin saldırısından kaçıyor


4.000 Şii Türkmen aile, vahşilerin katliamından kurtulmak için Tuzhurmatu'dan kaçtı.
Tayyip Bey'in eğitip besleyip silahlandırıp ortalığa saldığı IŞİD vahşileri, Şii Türkmenleri kesmek için saldırıyor, Suriye'deki Alevileri kestikleri gibi.

***********

2004'te Barzani peşmergelerinin desteğindeki ABD Ordusu Telafer'de katliam yapınca Abdullah Gül "Onlar Şii" demişti. Yani Şii Türkmenler dinsiz, öldürülebilirler.
Bakınız:


Şimdi de sözde şeriatçı IŞİD vahşilerinin Türkmen katliamı yapması AKP Hükümeti'ni hiç ilgilendirmez.

***********

Tuzhurmatu'da Talabani'nin partisi KYB (Kürdistan Yurtseverler Birliği)'ne bağlı peşmergeler bulunuyordu. Onlar da IŞİD'e karşı koyamadılar. Türkmenlerle birlikte şehirden kaçtılar.
Türkmen şehri Tuzhurmatu, Tayyip Bey'in vahşilerinin eline geçti.

***********

10 Haziran 2014 öncesi IŞİD'in kısmi kontrolünde olan yerlerin haritası:


***********

10 Haziran sonrası Musul'dan sonra diğer 2 büyük Türkmen şehri Tuzhurmatu tamamen ve Kerkük kısmen IŞİD kontrolüne girdi.
Kerkük'te bazı mahalleleri ele geçiren vahşiler 15 polisi idam etti.
Aşağıdaki haritada açık yeşil renkli bölge Irak'ta Türkmenlerin yaşadığı bölge, yani Türkmeneli.***********

Aşağıdaki ayrıntılı haritada Türkmeneli'nde vahşilerin kontrolüne giren şehirlerin altı kırmızı ile çizilmiştir.
Haritada adları Almanca olarak yazılmış olan şehirlerin Türkçe adları şöyle:
Mosul = Musul
Kirkuk = Kerkük
Tozkhurmato = Tuzhurmatu


Bunlardan başka, Arap şehirleri olan Al-Fallujah (Felluce) bir seneye yakın zamandır, Tikrit ise 24 saattir vahşilerin kontrolünde.
Musul'dan kaçan on binlerce kişi Bölgesel Kürt Yönetimi kontrolündeki bölgeye doğru göç etmeye başladı.

Teröristler, Musul'daki yönetim birimleri ve hapishanelerin kontrolünü ele geçirdi. Hapishanelerdeki binlerce tutuklu ve hükümlü serbest bırakıldı. IŞİD militanları, Irak Merkez Bankası ve diğer özel bankaları da yağmaladı. 429 milyon dolara yakın para teröristler tarafından gasp edildi.

***********

Ulusal Kanal'a konuşan Türkmen kaynakları, IŞİD'in saldırı ihtimaline karşı Türkmen şehri Telafer'in direnişe hazırlandığını bildirdi. (Tel Afer olarak da yazılıyor, yukarıdaki Almanca haritada Tall Afar olarak yazılmış. 2004'te ABD-Barzani saldırısına uğrayan şehir)

Musul'dan kaçırılan askeri araç ve silahlar, Tel Afar'daki Türkmen halkına dağıtıldı. 6 bin silahlı Türkmen polisinin şehirde direnişe hazır olduğu öğrenildi. Türkmenlerin elinde çok sayıda tank ve zırhlı araç bulunduğu belirtiliyor. Merkezi Irak hükümetiyle bağlantının az da olsa sürdüğü Tel Afar'a Irak Ordusu 3 askeri helikopter gönderdi.

***********

-- Tel Afer'in 35 km güneyindeki Kefen ve Sünni Türkmenlerin yaşadığı Muhallebiye başta olmak üzere Tel Afer ile Musul arasında kalan kasabalar
-- Başta Al-Rabia kasabası olmak üzere Irak - Suriye sınırındaki birçok yerleşim yeri,
-- Ordunun çekilmesi üzerine Serlahaddin İl Merkezi Tikrit
-- ve Samara kentinin bazı bölgeleri IŞİD'in eline geçti.

***********

Irak hükümeti, IŞİD'e karşı koymayan Ordu mensuplarının cezalandırılacağını bildirdi. Merkezi yönetimin kontrolünde olan illerde, halktan binlerce gönüllünün toplandığı öğrenildi.

Bölgesel Kürt Yönetimi'nden yapılan açıklamada, Duhok ve Erbil'e 280 bin mültecinin göç ettiği belirtildi. Beklentinin 500 binin üzerinde olduğu açıklandıTürkmenlerin silahlı bir gücü yok, oradaki Türk askerinin de başına çuval geçirildi. Türkmenler korumasız.
Türkmeneli'nin bir kısmı (kuzeybatı), Barzani (KDP) Bölgesi içinde kalıyor.
Aşağıdaki haritada görüldüğü gibi.

Yeni Osmanlı Dünya Lideri Tayyip Erdoğan ve Derin Stratejist Hariciye Nazırı Davutoğlu'nun eşsiz "Sıfır Sorun" politikası sonucu olarak Türkmenler yerlerinden yurtlarından oldular, perişan bir şekilde Barzani Bölgesi'ne doğru yollara düştüler.

AKP'ye oy veren vatandaşlar, Türkmen kardeşlerinin başına gelen bu felaketten birinci derecede sorumludur.


***********
arşiv:
10 Türkmen lidere imha komplosu 31 Ocak 2013
***********

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder