17 Ocak 2016 Pazar

Suriye Ordusu'nun 2. Halep operasyonu

Suriye Ordusu 11 Ocak akşamı ikinci Halep Operasyonu'na başladı.
Halep şehrinin yakın çevresinde durum şöyle:


Halep bölgesine daha geniş olarak bakarsak:Yukarıdaki harita 22 Eylül 2015 günlü durumu gösteriyor. Suriye Ordusu 2. Halep harekatını başlattıktan sonra harita aşağıdaki şekilde değişti. Ordu Halep'in batısındaki Kuveyris'i IŞİD'den aldı.

(Haritada Aleppo = Halep ve Kuwaires = Kuveyris)

Kuveyris'teki askeri havaalanında 300 asker IŞİD kuşatmasına karşı uzun zamandır direniyordu. Ordu burayı da IŞİD kuşatmasından kurtardı.

Ordu şimdi Halep'in 30 kilometre kuzeydoğusundaki El-Bab'a yöneldi (Haritada Al-Bab) ve yol üzerindeki Ayşe Köyü'nü alarak Tadif Beldesi'ne doğru ilerlemeye başladı (Haritada Tadef)

PYD - PKK'nın uzun süredir saldırı düzenlediği El-Bab yönünde ilerleyen Orduya Rus uçakları destek veriyor.

Aydınlık, 12 Ocak 2016

Halep'in batısında Tayyip-Katar destekli Fetih Ordusu'nun elinde bulunan Ralşidin Bölgesindeki bazı sokaklara havadan operasyonlarla teröristlere büyük kayıplar verdirildi ve bölgeyi uluslararası otoyola bağlayan kesim teröristlerin elinden alındı.

Hama - İdlib hattı da büyük ölçüde teröristlerden temizlenmiş durumda. Halep operasyonu sonuca ulaştığında İdlib kıskaca alınmış olacak.Aydınlık muhabiri IŞİD kuşatmasından kurtarılan Kuveyris Hava Üssü'nü ziyaret etti ve IŞİD tünellerine girdi. Gelecek yazıda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder