15 Ocak 2016 Cuma

Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi Açıklaması


Türkiye çapında "Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi" adı altında toplanan bir gurup PKK yardakçısı akademisyen, "Bu Suça Ortak Olmayacağız" başlıklı bir açıklama yayımlayarak Güneydoğu'da bazı ilçelerde uygulanan sokağa çıkma yasağını eleştirdiler ve bölgedeki çatışmalarla hak ihlallerinin sona ermesi için imza kampanyası başlattılar. Bildiri metni İstanbul ve Ankara'da Türkçe ve Kürtçe olarak okundu. 11 Ocak 2016 saat 04:22 itibariyle imzacı sayısı 1128'e ulaştı.

Doç. Zeynep Kıvılcım, metne Şili'den ABD'ye, Avusturya'dan Meksika'ya, Mısır'dan İtalya'ya 89 üniversiteden 1439 akademisyenin destek verdiğini, imzacılar arasında Noam Chomsky, David Harwey, Etienne Balibar, Judith Butler ve Immanuel Wallerstein'ın da bulunduğunu açıkladı.


Açıklama metni şöyle:


"Bu suça ortak olmayacağız! Em ê nebin hevparên vî sûcî!


Bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak bu suça ortak olmayacağız!

Türkiye Cumhuriyeti; vatandaşlarını Sur'da, Silvan'da, Nusaybin'de, Cizre'de, Silopi'de ve daha pek çok yerde haftalarca süren sokağa çıkma yasakları altında fiilen açlığa ve susuzluğa mahkûm etmekte, yerleşim yerlerine ancak bir savaşta kullanılacak ağır silahlarla saldırarak, yaşam hakkı, özgürlük ve güvenlik hakkı, işkence ve kötü muamele yasağı başta olmak üzere anayasa ve taraf olduğu uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınmış olan hemen tüm hak ve özgürlükleri ihlal etmektedir.

Bu kasıtlı ve planlı kıyım Türkiye'nin kendi hukukunun ve Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların, uluslararası teamül hukukunun ve uluslararası hukukun emredici kurallarının da ağır bir ihlali niteliğindedir.

Devletin başta Kürt halkı olmak üzere tüm bölge halklarına karşı gerçekleştirdiği katliam ve uyguladığı bilinçli sürgün politikasından derhal vazgeçmesini, sokağa çıkma yasaklarının kaldırılmasını, gerçekleşen insan hakları ihlallerinin sorumlularının tespit edilerek cezalandırılmasını, yasağın uygulandığı yerde yaşayan vatandaşların uğradığı maddi ve manevi zararların tespit edilerek tazmin edilmesini, bu amaçla ulusal ve uluslararası bağımsız gözlemcilerin yıkım bölgelerinde giriş, gözlem ve raporlama yapmasına izin verilmesini talep ediyoruz.

Müzakere koşullarının hazırlanmasını ve kalıcı bir barış için çözüm yollarının kurulmasını, hükümetin Kürt siyasi iradesinin taleplerini içeren bir yol haritasını oluşturmasını talep ediyoruz. Müzakere görüşmelerinde toplumun geniş kesimlerinden bağımsız gözlemcilerin bulunmasını talep ediyor ve bu gözlemciler arasında gönüllü olarak yer almak istediğimizi beyan ediyoruz. Siyasi iktidarın muhalefeti bastırmaya yönelik tüm yaptırımlarına karşı çıkıyoruz.

Devletin vatandaşlarına uyguladığı şiddete hemen şimdi son vermesini talep ediyor, bu ülkenin akademisyen ve araştırmacıları olarak sessiz kalıp bu katliamın suç ortağı olmayacağımızı beyan ediyor, bu talebimiz yerine gelene kadar siyasi partiler, meclis ve uluslararası kamuoyu nezdinde temaslarımızı durmaksızın sürdüreceğimizi taahhüt ediyoruz."

İmzacıların listesi için bakınız:


Aydınlık, 15 Ocak 2016.

^^
^^
Dersimli Kemal PKK yardakçısı akademisyenlere saygı duydu:

"Akademisyenlerin görüşleri, tartışılabilir ve görüşülebilir. Siyasetçiler olarak akademisyenlere saygı duyulmalı"

Bakınız:

^^
^^
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Meclis'te basın toplantısı düzenledi:

"Bu aydınların yanında olmaya devam edeceğiz. İfade özgürlüklerini kullanıyorlar. Akademisyenleri hain ilan etmek kabul edilemez. Tayyip'in onlara "Aydın müsveddesi" demesi kabul edilemez. Barışın olmadığı yerde bilim ve özgür düşünce gelişemez. Akademisyenler barış istiyor, silaha, çatışmaya son verilmesini istiyor. Silahın, şiddetin ve terörün Kürt sorununun çözümünde yöntem olmaktan çıkarılmasını istiyor. İktidar 'barış' kelimesine tahammül edemiyor."

Tanrıkulu, PKK yardakçılarını savunurken, bir gerçeğe de parmak bastı:

"Tayyip'in akil adamları dün onun yanında bunları söylüyorlardı, ama bugün söyledikleri için hain ve müsvedde durumuna düştüler."

Bakınız:

^^
^^
Atatürkçü CHP'lileri teskin etme görevi Haluk Koç'a düştü:
"Parti olarak bu bildirinin arkasında değiliz."
Bakınız:

1 yorum:

  1. DEMiREL Mason olmadığına dâir Loca’dan vesîka almıştı. “Bu suça ortak olmak istemiyor(san)” sen de git JiTEM’den al.

    YanıtlaSil