21 Eylül 2015 Pazartesi

CHP-Vatan görüşmelerinin ayrıntıları

CHP teröre karşı kararlı tavır alma seçeneğini kabul etmedi. Tercihini Açılımcılardan, Kobanicilerden ve Fethullahçılardan yana kullandı. "Vatan ile ittifak yok" dedi.

+++++++++++

Vatan Partisi Genel Sekreteri Dr. Serhan Bolluk CHP-VP arasında yürütülen güçbirlği görüşmelerinin ayrıntılarını YURT gazetesine ve Ulusal Kanal'a anlattı.

+++++++++++

YURT gazetesi haberi "BU NE YAMAN ÇELİŞKİ" başlığı altında şöyle verdi (özet):

"Serhan Bolluk'a göre 1 Kasım seçimleri için işbirliği ve ardından kurulacak Milli Hükümet ile Erdoğan'ın devrilmesini önerildi. CHP'nin teröre karşı net bir tavır almasını istendi. Bolluk, Vatan Partisi olarak Milletvekili sayısı ve sıra garantisi istemediklerini, "takdir sizin" dediklerini belirtti ve CHP liderine aktardıklarını şöyle ifade etti:

"Milletvekili listelerini öyle bir hazırlayalım ki, 200 Milletvekili hedefini yakalayalım. Biz sizden Milletvekilliği istemiyoruz. Size yeni Milletvekilleri kazandırmak istiyoruz. Milletvekilleri sayısı ve sırası hakında kararı CHP yetkili organları verir."

"Kılıçdaroğlu'nun bunlara "evet, olabilir" dediğini, iki partiden üçer kişik 2 heyetin 5 Eylül'de bir araya geldiğini anlattı. CHP'lilerin liste istediğini ve liste verdiklerini söyledi. Bolluk, koşul ve isim önermediklerini, sadece Perinçek konusunda hassas olduklarını aktardı."

"CHP yöneticileri ve Milletvekilleri ise sessiz kalmayı tercih etti."

"Adını açıklamayan bir parti yöneticisi: "Bizim değiştirmeye çalıştığımız tezlerle Vatan Partisi'nin durduğu yer arasında taban tabana zıtlık var. Biz Türkiye Partisi olmaya çalışıyoruz. Mütedeyyinlere, Kürtlere erişmeye çalışıyoruz. Şimdi tamamen kavgalı olan, tamamen zıt bir kesimle AKP karşıtlığı üzerinden, AKP karşıtlığı tartışılır bir parti ile ittifak yapmak ne derece doğru?" dedi."

"CHP'nin yeni Milletvekillerinden biri ise şunları kaydetti: "Vatan Partisi ultra milliyetçiliğe varan marjinal bir noktada duruyor. Aydınlık gazetesinden CHP yönetimine siyasi ahlaka yakışmayan suçlamalar yaptılar. Bizzat Kılıçdaroğlu için "Sorosçu" dediler. Partinin önemli isimlerini "Fethullahçılıkla" suçladılar. AKP'den çok CHP'ye saldırdılar. Bunlar dururken bu parti ile nasıl işbirliği yapılacak?"


Yurt gazetesinin telefonlarını açmayan CHP'liler. Sadece Tanrıkulu açtı, o da yorum yapmadı.

+++++++++++

Ulusal Kanal 'ın haberi ise şöyle:

"CHP ile Vekil pazarlığı yapmadık. Basında birtakım isimler zikredildi, listelerde yar alacak almayacak falan, biz bu pazarlığa hiç girmedik. Onu baştan söyledik zaten. Hem Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'na o buluşmada söyledi, hem de daha sonra kamuoyuna açıkladı. Biz bir koltuk pazarlığı içinde değiliz. Biz başarı gözetiyoruz."

Bolluk, Vatan'ın CHP'ye tek önerisinin teröre karşı birlik ve AKP'ye devirmek olduğunu vurguladı, "Uzattığımız eli tutmadılar" dedi:

"AKP'yi indirelim. Ama her şeyden önce bölücü teröre karşı bir tavır alalım. Ama Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki: "Bu ortamda, bu coğrafyada Kandil'in" diyor, PKK'nın yani, "silah bırakması mümkün değil" diyor, "Bunu anlamak lazım" diyor. Bunu derseniz, Vatan Partisi'nin teklifini kabul etmek gibi bir seçenek yok. Reddedersiniz. Nitekim onlar da reddettiler. Yani bizim uzattığımız eli tutmadılar."

Bolluk, görüşmelerde heyette yer alan isimlere de değindi. "Teröre karşı olalım dedik, heyete 2 Kobanici gönderdiler" dedi:

"CHP Genel Merkezi'ne bir ziyaret yaptık. Ben, Hasan Korkmazcan, Soner Polat. Onlar da bizi Sayın Güler Tezcan başkanlığında Sn. Şenal Sarıhan ve Sn. Seyhan Erdoğdu ile karşıladılar. Yani biz diyoruz ki teröre karşı kararlı tavır alalım, daha ilk görüşmede heyette iki tane Kobanici hanımefendi."

2 dakikalık video kaydı:
veya:+++++++++++
arşiv:
Kılıçdaroğlu köşeye sıkıştı. Kaçarı yok. 16-9-2015
Kemal K. - Doğu P. görüşmesinin yankıları 5-9-2015
Kılıçdaroğlu – Perinçek görüşmesi 4-9-2015
+++++++++++

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder