1 Nisan 2013 Pazartesi

Ergenekon tertibinin Utah'daki merkezi


YURT gazetesi, tertipçi polislerin eğitildiği merkezi tespit etti: Utah, ABD
Barış Terkoğlu'nun haberi:

(Resimleri büyütmek için üzerlerine tıklayınız)


Yurt, 28 Mart 2013


“Ergenekon tertibinin Utah'daki merkezi“

Ergenekon, Balyoz, Odatv gibi son dönem dijital verilerle gündeme gelen davalarda bilirkişi raporlarını hep aynı polisler hazırlıyor. 
Sanıklar hazırlanan raporların kendileri aleyhinde açık hatalar içerdiğini iddia ediyorlar. 
Savcılar da resmi bilirkişilere ya da üniversite profesörlerine değil, bu polislerin raporlarına dayanarak iddianame yazıyorlar.
Peki bu raporları hazırlayan polisler eğitimlerini nerede aldı?

Ortaya çıkan sertifikalarına göre:  
Tüm raporların altında imzası bulunan Bekir Peker ve İsa Akyüz isimli komiserler, bilgisayar eğitimlerini ABD’nin Utah eyaletinde bulunan Access Data şirketinden aldı.Utah Eyaleti Emrullah Uslu gibi cemaate yakın polislerin örgütlendiği eyaletlerden biri olarak sıkça gündeme gelmişti. Son dönem davalara konu olan pek çok belgenin Utah’tan paylaşıldığı anlaşılmıştı.
Adı geçen polisler başka bir nedenle de tartışmalı.  

Yasaya göre dijital verileri incelemesi gereken kişilerin "Yeminli Adli Bilirkişi Uzmanı" olmaları şart..
Ancak bu polislerin isimleri "Yeminli Bilirkişi Listesi"nde yok. Buna rağman, Savcılar, bilirkişi raporlarını ısrarla bu polislere yazdırıyorlar.
Savcılar, bilirkişi raporu istedikleri zaman, istek yazılarında, raporun bu polisler tarafından hazırlanmasını polislerin isimlerini yazarak istiyorlar. 

BALYOZ CD’LERİ ONLARA TESLİM
Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu'nun 29 Ocak 2010 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'na teslim ettiği Balyoz davası CD'lerinin imajlarının alınması için soruşturma savcısı Bilal Bayraktar, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bilişim Suçları ve Sistemleri Şube Müdürlüğünden uzman talep etti.
Bunun üzerine adları kurallara uygun şekilde yeminli bilirkişi listesinde olan Ramazan Akkan ve Ahmet Ekim ertesi gün savcılığa giderek yemin etti.
Ancak Savcı Bayraktar bu isimlere sadece CD'leri kopyalattı.
1 Şubat 2010 tarihinde ise CD'ler üzerine rapor yazması için kopyalarını yine Bekir Peker, İsa Akyüz, Muhammed Bağdat ve Cengiz Koçak isimli polislere teslim etti.
PEKİ NEDEN BU POLİSLER?
İstanbul İl Adli Komisyonu Bilirkişi listesinde bilişim suçları ve CD incelemesi konusunda 65'i polis olmak üzere 156 bilirkişi var. Savcı Bayraktar, buna rağmen, İstanbul dışındaki bir ilden, Ankara'dan isim vererek bu polisleri çağırdı ve görevi onlara verdi. 
Söz konusu bilirkişiler sadece Balyoz davasında değil son dönem tartışılan tüm davalarda görev aldı.

HER DAVADA ONLAR VAR

Ergenekon davasında Mustafa Balbay'ın tartışılan notlarının olduğu bilgisayarı, onlarca sanığın dijital verilerini söz konusu polisler inceledi.
Poyrazköy ve Amirallere Suikast Davası'nda iddianameye konu olan dijitallere ilişkin raporları aynı polisler yazdı.
Balyoz davasında ikinci ve üçüncü iddianameye konu olan Gölcük ve Eskişehir'de bulunan dijitalleri adı geçen polisler raporladı.
Odatv davasında tartışılan tüm dijital dosyalar hakkındaki raporları adı geçen polisler yazdı.
RAPORLARDA ÇELİŞKİ VAR
Savcıların ısrarla görevlendirdiği söz konusu polislerin hazırladığı raporlar uzmanların raporlarıyla açık çelişki içeriyor.
Balyoz davasına ilişkin verdikleri raporda adı geçen polisler CD’lerin 2003 yılında kullanılan Word ve Powerpoint sürümleriyle yazıldığını iddia etmişti. 
Ancak:
-- Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Profesör Coşkun Sönmez, 
--İstanbul İl Adalet Komisyonunca adli bilirkişi listesine seçilmiş Yeminli Bilirkişi Tevfik Koray Peksayar, 
--Amerika Birleşik Devletlerinde adli bilişim konusunda uzman bir kuruluş olan “ARSENAL CONSULTING” 
yazdıkları raporlarla söz konusu CD’lerin yazıldığı programların 2007 ve daha sonraki yılların sürümlerinden olduğunu gösterdi.
Benzer bir durum Odatv davası için de geçerli.
Başbakanlığa bağlı TÜBİTAK dahi söz konusu dosyaların sanıkların bilgisayarlarında oluşturulmadığını, değiştirilmediğini ve açılmadığını raporlamıştı. Ayrıca dışarıdan dosya göndermeye yarayan virüsleri tespit etmişti.
Ancak söz konusu isimler raporlarında böyle bir tespite yer vermedi.

BİLİRKİŞİLİK MEVZUATI
Davalarda kimlerin bilirkişi olarak gösterilebileceği, CMK’nın 64. maddesinin 1. fıkrasında şöyle tanımlanıyor:

Bilirkişiler, il adlî yargı adalet komisyonları tarafından her yıl düzenlenen bir listede yer alan gerçek veya tüzel kişiler arasından seçilirler. Aynı maddenin ikinci fıkrasında ise şu istisnadan söz ediliyor: “atama kararında, gerekçesi de gösterilmek suretiyle, birinci fıkrada belirtilen listelere girmeyenler arasından da bilirkişi seçilebilir.”Bilirkişi olarak görevlendirilen Bekir Peker, İsa Akyüz, Muhammed Bağdat, Hüseyin Koçer, Kemal Gökbaş, Cengiz Koçak ismindeki polisler ise bu listede yoklar.
Savcılar neden her seferinde ısrarla istisna hükmünü uyguluyor ve aynı isimleri seçiyorlar, soru budur. Ayrıca, 2. fıkra bu istisna uygulanırsa "gerekçesi gösterilir" diyor. Halbuki, bu açık hükme rağmen, Savcılar gerekçe göstermiyorlar.

ERGENEKON’LA YERLERİ DEĞİŞİYOR

Peki kim bu polisler?

Rapor yazan polislerden İsa Akyüz, 11 Kasım 2003 tarihinde Konya Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü’nde görevlendirildi.
Ergenekon operasyonlarının başlamasının ardından Akyüz’ün yeri sürpriz bir şekilde değişti. 7 Nisan 2008 günü “bilgisayar ve diğer dijital materyallerin incelenmesi için” geçici olarak Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı’na atanan Akyüz’ün kadrosu 20 Mayıs 2009’da bu pozisyonda kalıcı hale geldi. Akyüz, bugüne kadar bütün davalarda dijital incelemeleri savcının ismen çağırmasıyla yaptı.

Akyüz’ün bilirkişiliğinin nedeni Kasım 2007’de Utah merkezli Access Data şirketinden 21 saatlik Access Data BootCamp eğitimi alması. Bu eğitim orta seviyeye denk geliyor. Akyüz bu eğitimin ardından 28 Ocak-1 Şubat 2008 arasında “Bilişim Suçları Soruşturma Teknikleri” üzerine Antalya’da 5 günlük kurs gördü.

Raporların tamamında bulunan bir diğer isim Bekir Peker ise 12-23 Aralık 2005 tarihinde Türkiye-İsrail ikili işbirliği çerçevesinde düzenlenen “Bilişim Suçları ve Adli Bilişim” eğitim programında kurs gördü. İsa Akyüz’le birlikte Kasım 2007’de Utah merkezli Access Data’dan Access Data BootCamp kursu aldı. 7-18 Şubat 2011 tarihlerinde ABD Devlet Departmanı Diplomatik Güvenlik Bürosu Antiterörizm Destek Programı sponsorluğunda düzenlenen Advance Dijital Forensics kursu gördü.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder